WINNERS 2019

FacebookIcon.jpg
film freeway
instagram-logo.png
CONGRATULATIONS TO OUR 2019 WINNERS

What a huge year, even bigger than last year. We had over 320 entries for our second year, and the judges were amazed to see such amazing talent out there. Making films is no easy business, if it was everyone would be doing it, however, hard work, dedication, perseverance, and a lot of talent, has made this year's festival extremely difficult to judge. Here are our winners for the 2019 Next Level International Film Festival.

SCROLL DOWN THE LIST OR CLICK THE CATEGORY BELOW TO VIEW THE WINNERS

 
 

THE NEXT LEVEL AWARD

Award: Winner

Film: The Perception

By: Sam Malko

 
 
 

AUDIENCE CHOICE AWARD

Award: Winner

Film: Dark Deco

By: Matt Deb

BEST DIRECTOR

Name: Odeya Rush

Film: Rooftops

Film: Nasty Habits

Category: Music Video

Category: Short Horror

Film: The Perception

Category: Feature Film

BEST ACTOR

Film: The Perception

By: Sam Malko

 
 

BEST ACTRESS

Film: Eleven Eleven

By: Chris Redish

BEST SUPPORTING ACTOR

Film: Sparks!

By: Robert Benjamin

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Film: Greenfield

By: Daniel James Tenni

 

THE RISING STAR AWARD

Film: Mom

 

BEST FEATURE FILM

Award: Winner 

Film: The Perception

Award: Runner Up

Film: Search Engines

By: Sam Malko

By:  Russell Brown

Award: 2nd Runner Up

Film: The Bluetooth Virgin

By:  Russell Brown

 

BEST DOCUMENTARY

Award: Winner 

Film: Forget Us Not

By:  Heather Connell

Award: Runner Up

Film: Crownsville Hospital - From Lunacy to Legacy

Award: 2nd Runner Up

Film: Women: A Success Story

By:  Ceri Dingle

By:  Richard Stevens

 

BEST SHORT FILM

Award: Winner 

Film: The Passport

By:  Olivier Hero Dressen

Award: Runner Up

Film: Sparks!

By:  Robert Benjamin

Award: 2nd Runner Up

Film: Amore Bambino

By: Giulio Donato

 

BEST SHORT DOCUMENTARY

Award: Winner 

Film: Vietnam Aftermath

By: Tom Phillips

Award: Runner Up

Film: The Lost Person of the Forest

By: Deya Ward

Award: 2nd Runner Up

Film: Zabardast

By: Jérôme Tanon

 
 

BEST SHORT ANIMATION

Award: Winner 

Film: Feline Paradox

Award: Runner Up

Film: Your Eyes, Will I Ever

By: Benjamin Reicher

By: Félicien Colmet Daâge

BEST SHORT HORROR

Award: Winner 

Film: Nasty Habits

Award: Runner Up

Film: Memory Man

By: Allisyn Arm

By: Christopher Armstrong

Award: 2nd Runner Up

Film: The Chosen Vessel

By: Johnny Milner

 

BEST SHORT COMEDY

Award: Winner 

Film: Word on the Street

Award: Runner Up

Film: Swift

By: Sean Parker

By: SVA Computer Art

 

BEST STUDENT FILM

Award: Winner 

Film: Edge of Onyx

Award: Runner Up

Film: One Second

By: Xanthie Marcelle

By: Tom Vogel

 

BEST WEB-SERIES

Award: Winner 

Series: The Drop Off

Award: Runner Up

Series: Woe is She

By: Mike McLeish

By: Stephanie Fagan

 

BEST MUSIC VIDEO

Award: Winner 

Song: Rooftops

Award: Runner Up

Song: Kiss Me Malibu

Performed By: Harry Nathan Labrakis

Director: Odeya Rush

Performed By: Neon Palms

Director: Mikel Arraiz

Award: 2nd Runner Up

Song: Urban Gods

Performed By: Void

Director: Rodos Blonskii

 

BEST SHORT ADULT

Award: Winner 

Film: Follow the Arrow

Award: Runner Up

Film: The Breath of Celia

By: Marc Saez

By: Miguel Angel Barroso

 

BEST TRAILER

Award: Winner 

Film: Whiskey Ginger

Award: Runner Up

Film: This is Me

By: Alan Kelly

By: Lydia Isnanto

WEIRD AND WONDERFUL

Award: Winner 

Film: Triskelion

Award: Runner Up

Film: Dare 2 Distrub

By: Stuart T. Birchall

By: Paul Rees